ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

OLUR

 COĞRAFİ YAPI Coğrafi olarak Doğu Anadolu bölgesinin kuzey doğusunda olup rakımı ise 1327 metredir. Erzurum İl merkezine
160 km. mesafede, yüzölçümü 820 km2 olup, İlçeye bağlı bucak merkezi yoktur. Doğusunda Göle ve Şenkaya ilçeleri, Batısında Yusufeli ilçesi, Güneyinde Oltu ilçesi, Kuzeyinde Artvin ili, Ardanuç ilçesi bulunmaktadır.
OLUR İLÇE DAĞLARI
 1- Önemli Dağları:
 İlçenin kuzey ve güney istikametinde sıra dağlar ve bu dağları kesen derin vadiler mevcuttur. İlçenin kuzeyinde platolara da rastlanır. İlçenin en önemli dağları şunlardır. İlçemizin güneyinde Akdağ 2342 m, kuzeyinde Zamp Dağı 2745 m, Sarıbaba Tepesi
2605 m. ve Pancarlı Tepesi 2697 metredir.Horasan tepesi 2842 metredir.
OLUR İLÇE AKARSULARI
 2- Akarsuları:
Çoruh Nehri’nin bir kolu olan Oltu Çayı ilçemiz sınırları içerisinde doğu-batı istikametinde devam ederken tamamen ilçemiz sınırları içerisinde
kaynağını alan ve ilçenin kuzey doğu istikametinden güneye doğru yol alarak Oltu Çayı’na kavuşan Alabalık Suyu ile Kızılçay akarsuları önemli akarsularındandır. 3- İklim ve Bitki Örtüsü: Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz iklimi arasında bir geçit iklimi hüküm sürmektedir.
 İlçenin rakımı yüksek kuzey kesimlerinde iklim oldukça serttir ve kar yağışı çokça görülmektedir. Bu kesimlerde kışları 2 metreye varan kar yağışları nadiren de olsa görülür.
 İlçe merkezi ile güney kesimleri de gayet ılıman bir iklime sahip olup, daha ziyade Doğu Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yağışlar daha ziyade yağmur şeklinde olmaktadır. İlçenin ortalama yıllık yağış toplamı 350,6 m3' dür.
 Erzurum İli Olur İlçesi Yıldızkaya Köyü sınırları içerisinde bulunan mağara yüksek dağ ve kayalıklar altında yer almaktadır. Bu doğal yeri görebilmek için Erzurum üzerinden Olur ilçesine gidilmekte ve ilçeden köyün servisi ile ulaşım sağlanmaktadır.
Yıldızkaya Köyü Erzurum'a 186 km. Olur'a 48 km. mesafede olup her gün ilçeye servis mevcuttur. Köy yolunun 30 km. asfalt 18 km stabilizedir. Ayrıca Artvin ili Yusufeli ilçesi Erenköy, Kirazalan ve Günyayla Köyleri üzerinden de ulaşım sağlanabilmektedir. Mağara girişinin dışarıdan görünümü aşağıdaki resimde görülmektedir.
 Bu giriş kapısının genişliği yaklaşık 4 m., yüksekliği 0,75 cm., dir. Mağara iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki kanaldan girişin sol tarafından yaklaşık
 50 m. ilerlenebilmektedir. Mağara girişinden ileri doğru yüründüğünde doğa harikası sarkıt ve dikitlere rastlanır.
 Mağaranın içerisinde küçük göletler oluşmaktadır. Bu yapının yüksekliği yerine göre 0 ile 25 m. arasında değişmektedir. Genişliği ise 20.000 m2 olacağı tahmin edilmektedir. Yine mağaranın bulunduğu dağın yaklaşık 500 m. tepesinde havalandırma bacası bulunmaktadır.
 Bu bacadan yoğun bir hava akımı hareketi gözlenir. Buraya köylülerce yelin gözesi denilmektedir. Bu havalandırma arazinin doğal yapısından kaynaklanmaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder